Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Choroba zawodowa lekarzy: wypalenie
Zawód lekarza znajduje się w czołówce zawodów narażonych na wypalenie zawodowe, czyli stan, w którym człowiek traci zainteresowanie osobami obok i zaczyna traktować je przedmiotowo.
Osoba taka czuje się ciągle zmęczona, wyczerpana, źle sypia, źle się odżywia, często boli ją głowa, nieustannie się zamartwia, czuje narastający bez powodu lęk. Stopniowo traci dawny entuzjazm i zainteresowanie pracą.

Modelowe wypalenie zawodowe charakteryzują 3 istotne symptomy. Pierwszy to wyczerpanie emocjonalne, które jest skutkiem nieradzenia sobie z problemami wynikającymi z wykonywania pracy - w efekcie pojawia się uczucie wyczerpania psychicznego i fizycznego. Symptom drugi polega na depersonalizowaniu ludzi, w przypadku lekarza – pacjentów i współpracowników (przedmiotowe postrzeganie wszystkich osób, dystansowanie się wobec nich, czasami nawet cyniczne ich traktowanie). Trzecim symptomem jest poczucie braku osiągnięć osobistych, które prowadzi do postrzegania siebie jako człowieka nieefektywnego, ociężałego, zmęczonego i depresyjnego.

Niestety realia polskiej służby zdrowia sprzyjają stresom a lekarze nadal znajdują się w czołówce zawodów narażonych na wypalenie. Codziennie doświadczają intensywnego pobudzenia emocjonalnego, w trakcie pracy i kontaktów z pacjentami, lekarz przybiera często rolę osoby magazynującej emocje wielu z tych chorych osób. Do tego praca lekarza wiąże się z dużą odpowiedzialnością za jakość leczenia, dokonywaną operację itp. Aby uchronić się przed niszczącym działaniem takiego stresu, profesjonaliści stosują techniki emocjonalnego dystansowania się, czyli hamują swoje reakcje uczuciowe w kontaktach z cierpiącymi. Starają się przybrać jak najbardziej obiektywny, a więc beznamiętny punkt widzenia. W ten sposób zmniejszają poziom pobudzenia emocjonalnego.

Działania profilaktyczne z zakresu zapobiegania wypaleniu zawodowemu są całkiem realne i możliwe do spełnienia. Ważna jest świadomość, iż takie zagrożenie istnieje i zdecydowana postawa. Każdy z nas posiada olbrzymi potencjał i możliwości budowania efektywnego stylu przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Aktywność fizyczna, odpoczynek, relaks, hobby ma tu niebagatelne znaczenie. Szacunek i miłość do własnej osoby, szeroko rozumiana, ale mieszcząca się w zdrowych granicach troska o siebie może przynieść wymierne efekty.

ak
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu