Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Opieka farmaceutyczna seniorów
Według badań przeprowadzonych w grupie 1000 starszych osób w latach 2002-2004 w Zakładzie Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, potencjalne błędy w przyjmowaniu leków dotyczą co trzeciego pacjenta z grupy osób powyżej 65.roku życia.
Często przyczyną ich błędów jest samodzielne przyjmowanie leków OTC. U źródeł zagrożenia leży brak wiedzy lekarza o lekach przepisanych choremu przez innego specjalistę.
Pomysłem na rozwiązanie tego problemu mogłoby być objęcie ich opieką farmaceutyczną, ponieważ bardzo często popełniają błędy w farmakoterapii. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii problem rozwiązano dzięki objęciu tej grupy opieką farmaceutyczną. W Polsce geriatryczną opiekę farmaceutyczną prowadzono jak dotąd tylko w ramach badań naukowych. Ośrodkiem wiodącym w tej dziedzinie jest Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Specjalny program opieki geriatrycznej, opracowany przez Zakład Geriatrii i Gerontologii we współpracy z Zakładem Farmacji Klinicznej i Biofarmacji, realizowano w tej uczelni w latach 2005–2007. „W naszym programie wzięło udział ponad 30 aptek, głównie z Warszawy i jej okolic. Współpracowaliśmy z Cefarmem Śląskim i to jego apteki ogólnodostępne włączyły się w to przedsięwzięcie. Każda objęła opieką około 20 pacjentów w wieku powyżej 65 lat, czyli w całym programie wzięło udział około 600 osób” – wylicza dr n. farm. Agnieszka Rajska-Neumann z Zakładu Geriatrii i Gerontologii UM w Poznaniu, jedna z pomysłodawczyń i koordynatorów badań i jednocześnie właścicielka jednej z poznańskich aptek. Kryterium zakwalifikowania do programu był wiek pacjenta oraz fakt, iż w danej aptece był częstym gościem – kupował wiele różnych leków. Każdy, kto chciał skorzystać z opieki, wypełniał szczegółowy kwestionariusz na temat stanu zdrowia
i stosowanej farmakoterapii.

Niepożądane działania leków bywają bagatelizowane, a wielu pacjentów czy nawet lekarzy nie ma świadomości zagrożenia, niestety stają się coraz większym problemem. Zdaniem dra Jarosława Woronia, adiunkta w Zakładzie Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ i w Uniwersyteckim Ośrodku Monitorowania i Badania Działań Niepożądanych Leków.- Jeśli bierze się dwa leki, ryzyko niekorzystnych interakcji wynosi 13 proc. Przy pięciu lekach to już 58 proc., przy siedmiu i więcej - 82 proc.”.

Źródło: „Puls Farmacji’
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu