Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Studenci otrzymali stypendia naukowe od Fundacji
Fundacja na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny już po raz drugi przyznała stypendia naukowe uczestnikom studiów doktoranckich uczelni medycznych.
Wręczenie stypendiów odbyło się 9 października w Teatrze Wielkim w Warszawie, podczas uroczystości centralnej inauguracji roku akademickiego 2009/2010 uczelni medycznych w obecności rektorów, profesorów i studentów uczelni medycznych z całej Polski oraz gości.

Stypendia wręczyli dr Włodzimierz Gryglewicz, prezes zarządu Polpharmy i dr Wojciech Kuźmierkiewicz, wiceprezes zarządu Fundacji wspólnie z gospodarzem uroczystości JM Rektorem WUM i rektorami macierzystych uczelni doktorantów.


Fundacja, założona 8 lat temu przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, ma na celu wspieranie nauk medycznych i farmaceutycznych poprzez finansowanie badań w tych dziedzinach. Rezultatem działalności jest przyznanie 45 zespołom badawczym grantów na blisko 14 mln zł na realizację projektów badawczych. W misji Fundacji mieści się także pomoc zdolnym absolwentom uczelni medycznych, którzy pragną kontynuować naukę i prowadzić badania naukowe.


Stąd uruchomiony w 2006 roku program stypendialny adresowany do studentów studiów doktoranckich uczelni medycznych i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Celem programu jest wspieranie finansowe i promocja młodych, zdolnych doktorantów legitymizujących się udokumentowanym dorobkiem naukowym. Stypendyści wyłaniani są w drodze konkursu organizowanego przez Fundację raz na dwa lata. W każdej edycji, przyznawanych jest 5 stypendiów w wysokości 10 tys. zł.


W trakcie spotkania doktoranci podkreślali, że stypendium Fundacji uznawane jest w środowisku akademickim za bardzo prestiżową nagrodę, wielkie wyróżnienie, o które starają się najlepsi z najlepszych ze wszystkich uczelni medycznych w Polsce. Nie wiedzieliśmy jednak, dodają, co tak naprawdę znaczy wejście w świetle jupiterów na scenę Teatru Wielkiego i odebranie tej wspaniałej nagrody w obecności tylu wybitnych postaci, a to dopiero było przeżycie. I jeszcze te gratulacje od rektorów, i … kolejna edycja konkursu już za rok. Zapraszamy


Laureaci II edycji konkursu Fundacji o stypendium naukowe

1. Magdalena Rogalska
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii
Tytuł pracy doktorskiej: Badania nad stężeniami prohepcydyny w surowicach chorych na przewlekłe schorzenia wątroby oraz w trakcie leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu C. Promotor Prof. Dr hab. Robert Flisiak

2. Danuta Dudzik
Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych,
Samodzielny Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Tytuł pracy doktorskiej: Aktywność N-acetylo-β-D-heksozoaminidazy lizosomalnej oraz N-acetylo-β-D-heksozoaminidazy cytoplazmatyczno-jądrowej w surowicy krwi i łożysku w cukrzycy ciążowej. Promotor Dr hab. Wiesław Zarzycki

3. Wojciech Fendler
Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Tytuł pracy doktorskiej: Związek zaburzeń struktury i funkcji genu insuliny z patogenezą i przebiegiem klinicznym cukrzycy.
Promotor prof. dr hab. Wojciech Młynarski

4.Renata Ewa Perlikowska
Zakład Chemii Biomolekularnej
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Tytuł pracy doktorskiej: Synteza i badanie właściwości farmakologicznych nowych analogów endomorfin o zwiększonej odporności na działanie proteaz.
Promotor prof. dr hab. Anna Jarecka

5. Mateusz Adamski
Katedra Neurologii, Klinika Neurologii
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Tytuł pracy doktorskiej: Profil ekspresji genów charakterystycznych dla udaru niedokrwiennego mózgu w wybranych populacjach komórek krwi obwodowej w udarze niedokrwiennym mózgu spowodowanym choroba małych naczyń i chorobą dużych naczyń.

W imieniu nieobecnego doktoranta stypendium odebrała doc. dr hab. Agnieszka Słowik, promotor jego pracy doktorskiej. Pani docent Agnieszka Słowik jest laureatką VII edycji konkursu Fundacji na finansowanie projektów badawczych. Tytuł nagrodzonej pracy: Czy polimorfizmy na chromosomie 4q25 związane z ryzykiem migotania przedsionków mają wpływ na ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu w populacji polskiej?

bp
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu