Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj sięVIII Medyczny Dzień Nauki za nami
Tłumy dzieci i młodzieży, blisko 400 koordynatorów warsztatów, wykładów i pokazów laboratoryjnych i ponad 60 imprez popularnonaukowych – tak prezentuje się statystyka tegorocznego Medycznego Dnia Nauki.
Ósma edycja akcji promującej nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców odbyła się 22 maja br. w godz. 9-13 w Collegium Biomedicum w Gdańsku. W imieniu organizatorów i władz Uczelni zgromadzonych gości i licznie przybyłą młodzież powitał prof. Leszek Bieniaszewski, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia. Tegoroczny wykład inaugurujący wygłosił dr Tomasz Marjański z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej. Zabrał on słuchaczy w fascynującą podróż przez świat torakochirurgii, od jej boskich początków 5775 lat temu datujących wycięcie żebra Adamowego po stan obecny. Podczas pozostałych wykładów słuchacze mogli odkryć całą prawdę o wampirach i wilkołakach, poznać świat inżynierii biomedycznej, a także dowiedzieć się czym jest seksting i jakie zagrożenie niesie zwłaszcza dla młodego człowieka. Razem z fizjoterapeutami GUMed staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie czy zdrowe dziecko może boleć kręgosłup oraz czym jest terapia manualna. Nauczyliśmy młodych odbiorców czym są lipoproteiny oraz jaka jest ich funkcja oraz jaki wpływ ma styl życia matki na rozwój płodu. Młodzi chirurdzy onkologiczni opowiedzieli o błędach na poziomie komórki leczonych skalpelem, a pracownicy Trójmiejskiej Akademickiej Zwierzętarni Doświadczalnej po raz pierwszy w formie wykładu omówili jak wygląda opieka nad zwierzęciem w trakcie doświadczenia.
Pracownicy Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych przeprowadzili w tym roku aż 5 zajęć w 3 językach – hiszpańskim, francuskim i angielskim. Podczas nich przybliżyli uczestnikom m.in. kulisy życia akademickiego, podstawy anatomii człowieka i najdziwniejsze choroby świata. Nie zabrakło rozmów na temat wpływu zdrowej diety i aktywnego trybu życia na samopoczucie oraz właściwości leczniczych najpopularniejszych roślin, które każdy może spotkać w swojej okolicy.
Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty przygotowane przez debiutujące w tym roku Koło Naukowe przy Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca. Nie brakowało chętnych do udziału w zajęciach dotyczących omdleń wśród młodzieży połączonych z nauką udzielania pierwszej pomocy osobie w sytuacji omdleniowej, jak również podczas prezentacji pt. “O co w tym bije?”, wyjaśniającej dlaczego serce bije, ile ma komór i czyjego kształt mocno odbiega od walentynkowego wyobrażenia. Równolegle z wykładami i warsztatami odbywały się pokazy na 44 stoiskach, na których m.in. młodzi naukowcy pod okiem specjalistów i studentów z GUMed-u mogli spróbować wyhodować własny ogród chemiczny, wywołać burzę w probówce czy morze piany. Młodzi immunolodzy tłumaczyli istotę szczepień ochronnych, “szczepiąc” razem z najmłodszymi pluszowego ochotnika. Fizjologię i morfologię układu krwiotwórczego i krwi omówili członkowie SKN Pediatrii przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii, a o funkcjach apteki i produktach w niej dostępnych opowiedzieli członkowie Młodej Farmacji. Na stoisku Biblioteki Głównej nie zabrakło stanowiska z grami medycznymi dla dzieci, które było oblegane do samego końca akcji.
Pod okiem farmaceutów wszyscy chętni mogli się dowiedzieć jak powstają leki i jak należy je poprawnie stosować oraz jak różne czynniki wpływają na zmianę barwy. Ginekolodzy wspólnie z członkami gdańskiego oddziału IFMSA-Poland edukowali młode dziewczęta czym jest rak szyjki macicy, jak można mu zapobiec i jak należy go leczyć. Natomiast na stoisku pracowników Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej wszyscy odwiedzający mogli sprawdzić jaki wpływ na szkliwo zębów ma spożywanie napojów wysokosłodzonych, gazowanych i energetycznych.
Młodzi naukowcy mogli zobaczyć pd mikroskopem pierwotniaki, glony, bakterie nitkowate oraz preparaty: skóry człowieka, z mitozy i tkankę mięśniową i kostną.
Anestezjolodzy zaprezentowali aparat USG do nakłuć naczyń oraz wykonywania blokad nerwowych, a chirurdzy nauczyli młodych adeptów nauk medycznych podstawowych technik w chirurgii laparoskopowej. Nie zabrakło cieszących się co roku dużą popularnością warsztatów udzielania pierwszej pomocy i zwiedzania akademickiej Zwierzętarni. Ponownie przeprowadzono kurs samobadania piersi na fantomach i naukę szycia chirurgicznego.
Fizjoterapeuci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zorganizowali szereg zajęć sportowo-edukacyjnych, połączonych m.in. z oceną sprawności ręki z wykorzystaniem testera czucia i dynamometru czy oceną równowagi. A smaczne i zdrowe przekąski jak zwykle oferowały studentki z Koła Naukowego Dietetyki.
O cukrzycy typu 1 nauczali najmłodszych pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Promocji Zdrowia, a członkowie Koła Młodych Mikrobiologów zdradzili domowe sposoby na leczenie chorób za pomocą powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Dużą popularnością cieszyły się stanowiska jednostek biorących po raz pierwszy udział w Medycznym Dniu Nauki: Klinki Urologii, SKN przy Klinice Chirurgii Plastycznej czy wspomnianego przy okazji wykładu SKN przy Katedrze i Zakładzie Patofizjologii Farmaceutycznej. Jak co roku podczas akcji obecna była Fundacja “Gdyński Most Nadziei” z kampanią promującą profilaktykę raka jądra wśród młodzieży.
VIII Medyczny Dzień Nauki odbył się w ramach XIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Szczegółowe informacje na temat akcji wraz z galerią zdjęć dostępne są na stronie www.medycznydziennauki.gumed.edu.pl.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu