Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj sięCzy moksyfloksacyna jest skuteczna w eradykacji H. pylori?
Na łamach World Jouranal of Gastroenterolgy przedstawiono wyniki pierwszego badania porównującego skuteczność moksyfloksacyny w pierwszej linii eradykacji H. pylori.
Celem badania opublikowanego w World Journal of Gastroenterology była ocena skuteczności eradykacji H. pylori w zależności od schematu podawania leków - opartej na moksyfloksacynie terapii sekwencyjnej lub alternatywnego leczenia.

Prace badaczy trwały od sierpnia 2014 do stycznia 2015. W tym czasie 284 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem H. pylori było w randomizowany sposób przypisywanych do grupy, w której prowadzono sekwencyjną terapię eradykacyjną (n=140) lub terapię alternatywną (n=144). W pierwszej grupie pacjenci przyjmowali 20mg rabeprazolu oraz 1g amoksycyliny 2 razy dziennie przez 7 dni a następnie 20mg rabeprazolu i 500mg metronidazolu dwa razy dziennie w połączeniu z 400mg moksyfloksacyny raz dziennie przez 7 dni. W drugiej grupie chorym podawano rabeprazol (20mg) z amoksycyliną (1g) dwa razy dziennie przez 14 dni oraz dodatkowo metronidazol (500mg) z klarytromycyną (500mg) dwa razy dziennie przez ostatnie 7 dni leczenia. Jako skuteczną eradykację oceniano leczenie, po którego zakończeniu po 4 tygodniach mocznikowy test oddechowy był negatywny. Przedstawione analizy wykonano zgodnie z protokołem intention-to-treat (ITT).

Okazało się, że eradykacja zakończyła się sukcesem u 91,4% pacjentów z pierwszej grupy oraz u 79,2% pacjentów z grupy drugiej. Autorzy pracy podkreślają, że leczenie z wykorzystaniem moksyfloksacyny było bardziej skuteczne. Co również ważne, zdarzenia niepożądane występowały rzadziej także w pierwszej grupie (11,8% vs 19,6%).

Źródło: Efficacy of moxifloxacin-based sequential and hybrid therapy for first-line Helicobacter pylori eradication Jae Jin Hwang, Dong Ho Lee, Hyuk Yoon, Cheol Min Shin, Young Soo Park and Nayoung Kim. World Journal of Gastroenterology|08.10.2015

Oba modele eradykacji miały być dosyć dobrze tolerowane – w większości odnotowywano zdarzenia niepożądane o małym i umiarkowanym nasileniu a żadne z nich nie spowodowało przerwania leczenia.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu