Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Czynniki ryzyka krwawienia po polipektomii endoskopowej
Polipektomia endoskopowa jest powszechnie uznanym narzędziem pozwalającym na usuwanie zmian przednowotworowych w przewodzie pokarmowym. Technika ta redukuje częstość występowania raka jelita grubego. Uważana jest za procedurę bezpieczną, aczkolwiek jak pokazuje szereg analiz, ryzyko powikłań w przypadku kolonoskopii bez polipektomii w porównaniu z kolonoskopią z polipektomią jest mniejsze.
Jednym z częstszych i niekiedy zagrażających życiu powikłań jest krwawienie po polipektomii. Istnieją prace, w których próbuje się dokonać analizy czynników prognostycznych wystąpienia tego powikłania, niemniej jednak zagadnienie to pozostaje nadal niewystarczająco przebadane.
W jednym z ostatnich wydań European Journal of Gastroenterology and Hepatology ukazała się praca autorów hiszpańskich, która omawia powyższe zagadnienie. Jak wiadomo, jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko krwawienia po polipektomii jest rozmiar usuwanego polipa. Dlatego też autorzy postanowili skupić się na podgrupie chorych, u których przeprowadzono polipektomię w przypadku zmian o średnicy powyżej 10 mm.

W uwzględnionej przez autorów bazie danych znalazło się 1894 chorych, u których przeprowadzano polipektomię endoskopową. U 424 usuwane polipy miały średnicę powyżej 10 mm (mediana średnicy – 12 mm). W 33 przypadkach miało miejsce krwawienie po polipektomii (7,8%), z czego u 12 chorych było to krwawienie opóźnione (2,8%). Analiza statystyczna pokazała, że niezależnym i najsilniejszym czynnikiem ryzyka krwawienia po polipektomii był rozmiar polipa przekraczający 14 mm. Także obecność polipów o charakterze gruczolaków kosmkowych oraz stwierdzenie dysplazji dużego stopnia w badaniu histopatologicznym wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia omawianego powikłania.

Źródło: Gimeno-Garcia AZ, de Ganzo ZA, Sosa AJ i wsp. Incidence and predictors of postpolypectomy bleeding in colorectal polyps larger than 10 mm. Eur J Gastroenterol Hepatol 2012; 24: 520-526.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu