Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj sięLeczenie przeciwbólowe w trakcie radio- i radiochemioterapii u chorych na raka jamy ustnej i gardła: doświadczenia jednego ośrodka.
Radioterapia jest jedną z głównych metod leczenia chorych na raka jamy ustnej i gardła, jednak ostre reakcje występujące po napromienianiu mogą być przyczyną bardzo nasilonych dolegliwości bólowych. Celem przedstawionego badania była analiza występowania i nasilenia bólu, a także rodzaj i skuteczność leczenia przeciwbólowego u chorych na ten typ nowotworu, poddanych radioterapii lub radiochemioterapii.
Dokonano retrospektywnego przeglądu danych uzyskanych od 42 chorych na raka jamy ustnej i gardła w stopniu zaawansowania I-IVA, leczonych przy użyciu adjuwantowej radioterapii lub radiochemioterapii lub radio/radiochemioterapii uzupełniającej w Centrum Onkologii w Białymstoku. Analizowano nasilenie bólu oraz sposób leczenia przeciwbólowego, które porównano z nasileniem ostrej reakcji po napromienianiu, ocenianym co tydzień przy użyciu skali Dische.

Leczenie przeciwbólowe stosowano u 39 (92,9%) chorych. U 27 (64,3%) chorych rozpoczęto od podawania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i/lub paracetamolu, u 7 (16,7%) od podawania łagodnie działających opioidów, a u 5 (11,9%) od silnie działających opioidów. W trakcie całego leczenia silnie działające opioidy stosowano łącznie u 21 (50%) chorych. U 6 chorych podawano leczenie dodatkowe. U 10 (23,8%) chorych doszło do wystąpienia bólów przebijających.

Bardzo częste występowanie bólu w trakcie radioterapii i radiochemioterapii wymaga zwiększenia świadomości na temat znaczenia monitorowania i leczenia dolegliwości bólowych w trakcie leczenia przeciwnowotworowego chorych na raka jamy ustnej i gardła. Badacze podkreślili znaczenie indywidualizacji sposobu postępowania przeciwbólowego.

Źródło: Int Dent J. doi: 10.1111/idj.12181. Opublikowano online 12 wrzesnia 2015 Pain management during radiotherapy and radiochemotherapy in oropharyngeal cancer patients: single-institution experience Konopka-Filippow M, Zabrocka E, Wójtowicz A
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu