Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Metaanaliza danych z międzynarodowej bazy domowego pomiaru ciśnienia krwi - nadciśnienie białego fartucha, maskowane nadciśnienie tętnicze a ryzyko sercowo-naczyniowe
Powszechnie uważa się, że wartości BP w samokontroli prowadzonej w warunkach domowych dobrze korelują z ryzykiem sercowo- naczyniowym. Monitorowanie ciśnienia krwi w domu jest przydatne w wykrywaniu nadciśnienia białego fartucha oraz nadciśnienia maskowanego. Analizowano dane 6458 uczestników włączonych do międzynarodowej bazy domowego pomiaru ciśnienia krwi.
Wyniki badania wykazały, że nadciśnienie maskowane niesie takie samo ryzyko kardio-waskularne co przetrwałe nadciśnienie zarówno u nieleczonych i leczonych pacjentów, natomiast nadciśnienie białego fartucha jest czynnikiem ryzyka tylko w grupie pacjentów pozostających bez leczenia.
Samokontrola wartości ciśnienia tętniczego w warunkach domowych jest podstawowym zaleceniem dla osób z podejrzeniem lub już ustalonym rozpoznaniem nadciśnienia tętniczego. Powszechnie uważa się, że wartości BP w samokontroli prowadzonej w warunkach domowych dobrze korelują z ryzykiem sercowo- naczyniowym. Monitorowanie ciśnienia krwi w domu jest przydatne w wykrywaniu nadciśnienia białego fartucha oraz nadciśnienia maskowanego.
Badanie zaprojektowano tak by określić znaczenie prognostyczne nadciśnienia białego fartucha i maskowanego HTA , wykrywanych i kontrolowanych przy zastosowaniu pomiarów domowych. Analizowano dane 6458 uczestników włączonych do międzynarodowej bazy domowego pomiaru ciśnienia krwi. W toku średnio 8,3 letniej obserwacji odnotowano 714 śmiertelnych oraz niezakończonych zgonem zdarzeń sercowo-naczyniowych. Wśród pacjentów nieleczonych ( n = 5007 ) , ryzyko sercowo-naczyniowe było statystycznie istotnie wyższe u osób z nadciśnieniem białego fartucha ( skorygowany współczynnik ryzyka 1,42 , 95% CI [ 1.06-1.91 ] , p = 0,02) , maskowanym nadciśnieniem tętniczym (1,55 , 95% CI [ 1.12-2.14 ] , p <0,01 ) i przetrwałym HTA ( 2,13 , 95% CI [ 1.66-2.73 ] , p <0,0001 )w porównaniu z osobami normotensyjnymi. W grupie leczonych pacjentów (n = 1451 ) ryzyko sercowo –naczyniowe nie różniło się dla pacjentów z nadciśnieniem białego fartucha w porównaniu do pozostałych leczonych chorych. Jednak u osób z maskowanym nadciśnieniem tętniczym , pozostających w terapii p/nadciśnieniowej i pacjentów ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym ryzyko sercowo-naczyniowe było wyższe niż w grupie chorych z dobrze kontrolowanym HTA . Wnioski płynące z badania wskazują, że nieleczone nadciśnienie białego fartucha stanowi czynnik ryzyka powikłań sercowo –naczyniowych, w przeciwieństwie do leczonych chorych z tym rozpoznaniem. Natomiast maskowane ,niekontrolowane nadciśnienie jest związane ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym w obu przypadkach-zarówno wśród pacjentów pozostających w terapii hipotensyjnej jak i nieleczonych chorych.
Obecna analiza sugeruje, że klasyfikacja pacjentów na podstawie wartości BP mierzonych w warunkach gabinetowych i domowych ma istotne prognostyczne znaczenie, które wydaje się różnić w zależności od tego czy pacjent pozostaje w terapii hipotensyjnej czy też nie. Nadciśnienie maskowane niesie takie samo ryzyko kardio-waskularne co przetrwałe nadciśnienie zarówno u nieleczonych i leczonych pacjentów, natomiast nadciśnienie białego fartucha jest czynnikiem ryzyka tylko w grupie pacjentów pozostających bez leczenia. Dane płynące z tej metaanalizy są istotne i powinny być brane pod uwagę przy planowaniu postępowania z HTA w praktyce klinicznej.

Źródło: George S. Stergiou, Kei Asayama, Lutgarde Thijs, Anastasios Kollias, Teemu J. Niiranen, Atsushi Hozawa, José Boggia, Jouni K. Johansson, Takayoshi Ohkubo, Ichiro Tsuji, Antti M. Jula, Yutaka Imai, Jan A. Staessen. Prognosis of White-Coat and Masked Hypert
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu