Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Najbliższy LEP odbędzie się 21 lutego 2010 roku
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji o LEP w nowej formule.
Egzamin ma nadal charakter testu składającego się z 200 zadań (5 możliwości do wyboru, tylko 1 odpowiedź jest prawidłowa). Treść zadań wynika bezpośrednio z zapisów rozporządzenia, jednak tematyka zadań będzie bardzo podobna do treści dotychczasowych egzaminów LEP. Na naszych stronach publikujemy 10 zadań wybranych z ostatniego testu TEM (egzaminu kwalifikacyjnego na specjalizacje podstawowe), który odbył się w grudniu 2003 r. Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem treść zadań LEP będzie publikowana na naszych stronach bezpośrednio po egzaminie.
Czas trwania egzaminu wynosi 4 godziny.
Lekarze stażyści nie są już zgłaszani do egzaminu poprzez Okręgowe Izby Lekarskie. Wszystkie osoby zainteresowane przystąpieniem do LEP muszą wypełnić odpowiedni wniosek na naszej stronie internetowej a następnie przesłać go do odpowiedniej izby lekarskiej.
Osoby przystępujące do specjalizacji w podstawowych dziedzinach medycyny (poza pewnymi wyjątkami) muszą przedstawić wynik egzaminu LEP, przy czym nie musi to być wynik egzaminu z ostatniej sesji. Lekarzy tych (posiadających prawo wykonywania zawodu) nie obowiązuje próg 56% punktów wymaganych do zdania egzaminu - jednak osoby, które nie osiągną tego progu nie otrzymają świadectwa LEP (mogą natomiast wystąpić do CEM o wydanie zaświadczenia o uzyskanym wyniku). Odpowiedni wniosek o dopuszczenie do egzaminu zainteresowani lekarze wypełniają również na stronie internetowej CEM a następnie przesyłają do odpowiedniej izby lekarskiej.
Termin składania (wypełniania na stronie www CEMu) wniosków mija w przypadku sesji jesiennej - 30 czerwca, a w przypadku sesji wiosennej - 30 grudnia.
Lekarze, którzy nie posiadają prawa wykonywania zawodu otrzymują po zdanym LEP odpowiednie świadectwo, na podstawie którego mogą wystąpić o wydanie prawa wykonywania zawodu do odpowiedniej izby lekarskiej. W przypadku tych lekarzy do zdania LEP wymagane jest uzyskanie co najmniej 56% możliwych do uzyskania punktów. Osoby które nie osiągną tego minimum nie otrzymują żadnego świadectwa i mają prawo do przystępowania do kolejnych egzaminów.
Wspomniane wyżej świadectwo może być oczywiście wykorzystane również na potrzeby postępowania kwalifikacyjnego przed rozpoczęciem specjalizacji.
Wszyscy zdający otrzymują z CEM powiadomienie o miejscu i dokładnej porze rozpoczęcia egzaminu na 2 tygodnie przed jego terminem. Prosimy zatem o podawanie aktualnego adresu korespondencyjnego.
Sposób przeprowadzenia egzaminu jest precyzyjnie określony przez Regulamin Porządkowy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego.
Absolwenci polskich uczelni medycznych, którzy odbyli studia na kierunku lekarskim w języku angielskim mogą przystąpić do LEP w języku angielskim. W tym przypadku termin składania wniosków mija 31 maja (w sesji jesiennej oraz 31 października - w sesji wiosennej).

lep
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
dopress 27.12.2009 o 20:58 Najbliższy LEP odbędzie się 20 lutego 2010!