Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj się



Pimawanseryna: nowy lek przeciwpsychotyczny w chorobie Parkinsona
W chorobie Parkinsona ze względu na samą jej patofizjologię, a także wskutek stosowanych terapii, mogą występować objawy psychotyczne.
Leczenie pacjentów z chorobą Parkinsona, u których występują objawy psychotyczne, jest balansowaniem między stanem niedoboru dopaminy, w którym symptomatologia choroby Parkinsona zaostrza się i objawy psychotyczne ustępują, a stanem nadmiaru dopaminy, w którym objawy psychotyczne jest trudno kontrolować. Z tego względu w chorobie Parkinsona nie stosuje się typowych leków przeciwpsychotycznych, wywierających silne działanie na układ dopaminergiczny. Dwa atypowe leki przeciwpsychotyczne wykorzystywane w leczeniu objawów psychotycznych w chorobie Parkinsona to klozapina i kwetiapina. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Marras i wsp., w ciągu 7 lat od włączenia terapii agonistą dopaminergicznym (n = 10 347) leczenia przeciwpsychotycznego wymagało 35% pacjentów. W listopadzie 2013 r. Cummings i wsp. przedstawili na łamach The Lancet wyniki randomizowanego, kontrolowanego placebo badania klinicznego trzeciej fazy pimawanseryny w leczeniu objawów psychotycznych u osób z chorobą Parkinsona. Pimawanseryna jest selektywnym odwrotnym agonistą receptorów serotoninergicznych 5-HT2A (tzn. w przeciwieństwie do antagonisty, który po przyłączeniu do receptora utrzymuje jego aktywność na podstawowym poziomie, odrotny agonista po przyłączeniu do receptora prowadzi do spadku jego aktywności względem jej poziomu podstawowego). Badanie trwało 6 tygodni, wzięło w nim udział 199 pacjentów. Do analiz końcowych włączono 95 osób z grupy badanej i 90 z grupy kontrolnej. Pimawanserynę podawano w dawce 40 mg dziennie. Oceny dokonywano wykorzystując dziewięciopunktową skalę oceny objawów pozytywnych (wytwórczych) w chorobie Parkinsona SAPS-PD (Scale for the Assessment of Positive Symptoms – Parkinson's Disease). Średni spadek ocen w grupie badanej wyniósł 5.8, a w grupie kontrolnej 2.7 (p = 0.001). Ze stosowania pimawanseryny zrezygnowało w trakcie badania 10 pacjentów, a z przyjmowania placebo 2. Stwierdzono, że lek był dobrze tolerowany. Autorzy uznali, że pimawanseryna jest nową opcją terapeutyczną w chorobie Parkinsona z objawami psychotycznymi. Cummings i wsp. podkreślili również, że badanie zaprojektowano w nowy sposób, który miał zmniejszyć wpływ efektu placebo (badaną interwencję wprowadzono po dwóch tygodniach wstępnej fazy eksperymentu).

[1] Marras C, Kopp A, Qiu F, i wsp. Antipsychotic use in older adults with Parkinson's disease. Mov Disord. 2007 Feb 15;22(3):319-23.

Źródło: Cummings J, Isaacson S, Mills R, i wsp. Pimavanserin for patients with Parkinson's disease psychosis: a randomised, placebo-controlled phase 3 trial. The Lancet 2013; early online publication; doi:10.1016/S0140-6736(13)62106-6.
 
Skomentuj ten artykuł:
Zaloguj się aby dodać swój komentarz.
Komentarze do tego artykułu:
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu