Zarejestruj się | Masz już konto? Zaloguj sięPokaż: WszystkieMedycynaFarmacja Sortowanie: Od najnowszychOd najpopularniejszych
Po pewnym czasie zastoju, w ostatnich latach obserwuje się zwiększoną liczbę nowych leków przeznaczonych dla pacjentów z cukrzycą. Czy jednak rzeczywiście warto je stosować?
Częstość występowania celiakii ocenia się na ok. 1% populacji ogólnej. Jednak u znacznego odsetka pacjentów pozostaje ona nierozpoznana nawet w dorosłości. Szeroki zakres objawów, które mogą być skutkiem celiakii sprawia, że jest ona brana pod uwagę w diagnostyce różnicowej nie tylko w gastroenterologii, ale również w neurologii (migrenowe bóle głowy, polineuropatie), ginekologii (niepłodność), hematologii (niedokrwistość), dermatologii (choroba Dühringa), endokrynologii (współwystępowanie z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy) czy diabetologii (współwystępowanie z cukrzycą typu 1).
12 lutego br. firmy Sanofi i MannKind Corporation poinformowały, że preparat Afrezza® - jedyna na rynku insulina ludzka w postaci proszku do inhalacji – został wprowadzony do obrotu w aptekach na całym terytorium Stanów Zjednoczonych. Produkt został zatwierdzony przez amerykańską Agencję do Spraw Żywności
i Leków (FDA) do stosowania w regulacji wysokiego poziomu cukru we krwi u dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 lub typu 2. Lek jest dostępny na receptę.
Zaskakujące wyniki amerykańskich badań sugerują, że w niektórych sytuacjach, dieta wysokotłuszczowa może pomagać pacjentom przetrwać zawał serca.
Czy warto ryzykować uszkodzenie nerek związane z wysoką dawką leku u pacjentów z zapaleniem płuc?
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków wydał pozytywną opinię w sprawie Toujeo.
Antybiotyki aminoglikozydowe, do których należą m.in. gentamycyna i streptomycyna, charakteryzują się działaniem przeciwko aerobowym bakteriom Gram-ujemnym. Ich bakteriobójcze właściwości wynikają z wpływu na proces translacji. Znaczna przydatność aminoglikozydów w praktyce klinicznej jest ograniczona przez ryzyko działań niepożądanych: utraty słuchu i nefrotoksyczności.
Około 5% populacji ogólnej ma kamicę nerkową [1], z czego trzy czwarte stanowią mężczyźni. Ryzyko nawrotu w okresie 5 lat od leczenia w przypadku braku postępowania podtrzymującego wynosi od 35% do 50%.
Teodorescu i wsp. zauważyli, że choć jest wiadome, że obturacyjny bezdech senny występuje częściej u pacjentów z astmą, wciąż nie jest jasne, czy astma może być jego przyczyną.
Denga to choroba tropikalna wywoływana przez wirus dengi, którego wektorem są komary. Najczęściej wywołuje gorączkę, bóle mięśni i głowy oraz wysypkę, ale może mieć także przebieg ciężki charakteryzujący się krwawieniem lub spadkiem ciśnienia tętniczego krwi.
Strona:    Poprzednia   1   2   3   4   5   6   7   8   ...   Następna
Zadaj pytanie
Jeśli masz jakieś pytanie związane z Twoją edukacją medyczną wyślij je do naszej redakcji. Na najczęsciej pojawiające się pytania postaramy się odpowiedzieć w dziale FAQ.
Zaloguj się aby wysłać pytanie